Ny båt – nya möjligheter! 🚤✨
Vi är glada att meddela alla i föreningen att vi har skaffat en ny båt, och inte vilken som helst! Vår nya Centurion Enzo SS210 är precis vad vi har drömt om – en båt som är perfekt för vår förening och våra behov.
Nästa sommar slipper Harald och flera med honom av oss ligga med rumpan i vädret och meka. Istället väntar härliga dagar på vattnet med en pålitlig och modern båt som gör aktiviteterna runt klubben till enbart ett nöje.
Den här båten är inte sprillans ny utan från 2015 men har bara gått 640 timmar. Den är också betydligt bättre anpassad för våra förhållanden än vår gamla. Med sitt saltvatten-kit skyddar den motorn och vitala delar från slitaget i vår tuffa miljö. Den nya båten är även snällare mot miljön tack vare dubbla katalysatorer, vilket betyder betydligt lägre koldioxidutsläpp. Dessutom har den en lägre bränsleförbrukning än vår tidigare båt – en win-win för både vår plånbok och omgivningen!
Nu är det dags att säga farväl till vår gamla båt, som är till salu. Känner du någon som är intresserad så hör av dig till styrelsen. Vi ser fram emot en sommar fylld av härlig gemenskap på vattnet. Vi längtar redan till sommaren! Vi ses i klubben! 🌊☀️